Výnimočné miesta v Bulharsku

Bulharsko je obľúbenou letnou destináciou najmä pre rozsiahle dovolenkové rezorty na pobreží Čierneho mora, no táto krajina v sebe ukrýva oveľa viac. "7" divov je preto v úvodzovkách, pretože týchto divov je podstatne viacej.

Samozrejme na takéto poznávanie tejto úžasne krásnej balkánskej krajiny je nutné viac času a prinajlepšom aj prenájom vozidla. Čo sa v Bulharsku oplatí vidieť? 


Vitoša

Sofia je mestom, ktoré je zaujímavé najmä pre blízkosť unikátnych bulharských veľhôr. Doslova z domu sa obyvatelia mesta ležiaceho v nadmorskej výške cca 500 m.n.m, môžu po vlastných dostať do 2000 metrovej výšky v nad mestom sa týčiacom pohorí Vitoša. V druhom najstaršom národnom parku na Balkáne môžete navštíviť napríklad najvyšší vrch s názvom Černi vrăch (2290 m.n.m.) či kamennú rieku (ľadovcová moréna) Zlatnite Mostove, ktorá dodnes pripomína činnosť ľadovca v tomto pohorí.


Palác kultúry

Palác kultúry bol obľúbenou megastavbou komunistickej architektúry v pomaly každom veľkom meste Sovietskeho bloku. Ten, ktorý sa nachádza v Sofii, je navyše najväčším multifunkčným konferenčným a výstavným centrom na celom Balkánskom polostrove. Podobne ako Pamätník zakladateľov, bol aj Palác kultúry otvorený v roku 1981, pri príležitosti významného výročia Bulharska. Na celkom 8. poschodiach tu nájdete divadlá, koncertné sály, kiná, galérie. Pred samotným palácom sa nachádza park, kde sa obyvatelia Sofie chodia "stratiť" pred ruchom tohto veľkomesta.


Sedem jazier

Jednou z najobľúbenejších vysokohorských turistických destinácií v Bulharsku je nepochybne turistika v pohorí Rila, ktorá sa nazýva Sedem jazier. Táto lokalita ponúka vysokohorskú turistiku k siedmim ľadovcovým jazerám, ktoré sa nachádzajú v nadmorskej výške od 2100 do 2500 metrov nad morom. Všetky jazerá sa nachádzajú blízko pri sebe a prepojené sú malými potôčikmi, ktoré vytvárajú miniatúrne vodopády a kaskády. Ak by ste sa rozhodli toto miesto navštíviť, rozhodne nepodceňte výbavu. Aj počas letných mesiacov sa totiž bežne stáva, že je hladina týchto jazier zamrznutá.


Diablov most

Tento architektonicky zaujímavý oblúkový most nájdete ponad rieku Arda, v pohorí Rodopy, na juhu krajiny. Diablov most bol vybudovaný na obchodnej ceste spájajúcej nížinu v Trácii so severným pobrežím Egejského mora a dnes po ňom vedie i medzinárodná turistická trasa z Viedne až do Instanbulu. Ohľadom Diablovho mosta existuje niekoľko tajuplných legiend plných zlých síl a udalostí, ktoré sa tu mali odohrať. Legendy naznačujú, že by ste cez most v noci prechádzať nemali, no ak máte dosť odvahy, potom smelo do toho.


Belogradčík

V maličkom meste na severozápade Bulharska nájdete na jednom mieste hneď dve rôzne zaujímavé lokality, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Sú nimi Belogradčícke skaly a Belogradčícka pevnosť. Po prírodnej stránke môžete obdivovať až 200 metrov vysoké pieskovcové útvary, ktoré sú už desaťročia zaradené aj do prestížneho zoznamu UNESCO. Dokonalú scenériu zaujímavého výtvoru prírody dokonal človek. Belogradčícka pevnosť pochádza ešte z čias Rímskej ríše a patrí medzi najzachovalejšie pevnosti z Bulharska. 


Božie oči

Pomerne bežnú jaskyňu Prohodna, na severe Bulharska vo svete preslávili dve diery v strope. Tie sa totiž nápadne podobajú na oči, niekto ich nazval Božie oči a senzácia bola hotová. Okrem toho je jaskyňa zaujímavá i tým, že je priechodná. Má totiž dva vchody a vy tak môžete prejsť naprieč celým 262 metrov dlhým jaskynným priestorom. 


Diablovo hrdlo

Okrem Diablovho mosta sa v Rodopoch, pohorí na juhu Bulharska, nachádzajú aj iné miesta s týmto prívlastkom. Jedným z nich je jaskyňa známa ako Diablovo hrdlo, ktorá vo svojich útrobách ukrýva najväčší podzemný vodopád na celom Balkáne. Ten vytvorila rieka Trigrad, ktorá preteká jaskynným systémom. Okolo rieky Trigrad existuje dodnes jedna nevyriešená záhada. Vode z rieky totiž trvá hodinu a pol, kým prekoná 150 metrovú vzdialenosť z jaskyne do kaňonu, ktorým pokračuje ďalej. Ako sa Trigrad kľukatí podzemím, dodnes nie je celkom známe.


Pamätník zakladateľov Bulharského štátu

Len veľmi špecifická skupina ľudí počas dovolenky vyhľadáva pamätníky. Tento však rozhodne stojí za návštevu. Pamätník zakladateľov Bulharského štátu je totiž považovaný za najväčší socialistický pamätník v celej Európe. Nájdete ho nad mestom Šumen v severovýchodnej časti krajiny, nad ktorým sa z výšky viac ako 450 metrov nad morom týči už od roku 1981. Pamätník zakladateľov bulharského štátu bol postavený pri príležitosti 1300 ročného výročia Bulharskej ríše a na rozdiel od iných komunistických pamiatok, je stále vo vynikajúcom stave. 

Kaňon vodopádov

Ak sa vám nepozdáva vidina vysokohorskej turistiky naprieč Vitošou či pohorím Rila, potom môžete stále navštíviť Kaňon vodopádov. Túto podstatne jednoduchšiu turistickú trasu nájdete neďaleko mesta Smoľan a možno ju prejsť aj za 3-4 hodiny. Všetko však závisí od toho, ako dlho sa budete kochať tým, čo v kaňone uvidíte. Trasa Kaňonom vodopádov totiž poskytuje celkom 46 vodopádov, z ktorých najvyšší, nazývaný Orpheus, meria až 68 metrov.