Zoznam najnavštevovanejších reštaurácií vo St.Vlase nájdete tu : 

Stravovanie v Bulharsku 

Potraviny a pitná voda

Pitná voda je dostupná takmer na celom území Bulharska. Napriek tomu je vhodné kupovať minerálne a stolové vody vo fľašiach ako vo väčšine prímorských krajinách. Potraviny vo väčšine prípadov zodpovedajú našim predstavám. V letných mesiacoch je treba dbať na dobré tepelné spracovanie a na dodržiavanie hygienických požiadaviek. Odporúčam ochutnať tradičné jedlá bulharskej kuchyne.

Ceny sú prakticky na rovnakej úrovni ako na Slovensku. Ani v letoviskách nie sú ceny oveľa vyššie. Dokonca ak sa postupne budete dobre orientovať a nájdete si reštaurácie pre miestnych, nie je nič výnimočné dobre sa najesť v prepočte za 12€, v tejto cene rátam už aj nápoj.

Ale rovnako platí ako všade vo svete, čim bližšie ku pláži a čím viacej zahraničných turistov, tým vyššie ceny.


Tradičné bulharské jedlá 

je ich veľmi veľa, čerpal som zo zdroja https://www.streetfoodhunters.com/bulharska-kuchyna/ , vybral som tie ktoré som mohol počas mojej dovolenky osobne ochutnať.

RAŇAJKY

BANITSA (BANICA)

Ak ste sa ešte nerozhodli, čo si dať na raňajky, výber je jednoznačný. Každý domáci vám zaiste odporučí banitsu. Možno ju poznáte ako Börek z Turecka, prípadne ako Gibenicu zo Srbska, stále sa však jedná o chutný koláč z lístkového cesta plnený najčastejšie slaným bielym syrom. Samozrejme, existuje množstvo druhov, takže si môžete pochutnať napríklad aj na variante s cibuľou, kapustou alebo špenátom.

JOGURT

Nie veľa krajín sa môže pýšiť tým, že je po nich pomenovaná baktéria. Bulharsku sa to však podarilo. "Lactobacillus Bulgaricus" sú baktérie, ktoré dávajú miestnemu jogurtu typickú kyslastú chuť a pôsobia blahodarne na trávenie. Sú dokonca tak populárne, že ich Bulharsko exportuje do celého sveta. Jogurt s lokálnym medom z hôr vás výborne naštartuje a skvelo chutí s už spomínanou banitsou. A navyše je to aj veľmi zdravá pochúťka.

POLIEVKY

TARATOR

Táto polievka vám prinesie vytúžené osvieženie počas horúceho bulharského leta. Pozostáva z jogurtu, najemno nastrúhaných uhoriek, cesnaku, kôpru, olivového oleja a orechov. V našej dokonca plával aj ľad, aby bola čo najchladnejšia. Slúži ako výborné predjedlo a ak by vám chýbala, viete si ju veľmi jednoducho pripraviť aj doma.

SHKEMBE (ŠKEMBE)

 Je jednou z najtradičnejších mliečnych polievok a často ju nájdete na jedálnom lístku. Je populárnou takmer na celom Balkáne a v Turecku a jej bulharský variant sa dochucuje cesnakom a octom. Ak vy medzi fanúšikov držkovej polievky patríte, neodíďte z Bulharska bez toho, aby ste ju ochutnali.

BOB CHORBA (BOB ČORBA)

Vedeli ste, že Bulharsko má až dve národné jedlá? Okrem banitse sa zaň považuje aj Bob Chorba. Táto výdatná fazuľová polievka s rajčinami, cibuľou a mrkvou sa v bezmäsitej variante podáva dokonca aj cez Vianoce. V minulosti sa tradične varievala najmä cez zimné mesiace, kedy bol nedostatok čerstvej zeleniny a strukoviny boli jednou z mála dostupných surovín.

HLEBNITSA (CHLEBNICA)

Výborná hubová polievka, podávaná v malom bochníku chleba vypadala a aj chutila naozaj dokonale.

ŠALÁTY 

SHOPSKA SALATA (ŠOPSKÝ ŠALÁT)

Šopský šalát je jedlom, pred ktorým v Bulharsku určite neutečiete. A prečo by ste to aj robili? Čerstvé rajčiny, cibuľa, uhorky, papriky posypané bielym syrom dochutené olejom a petržlenom poslúžia ako skvelé predjedlo, prípadne ako prílohu k mäsu. Jedlo údajne pochádza zo Sofie, ale je populárne po celej krajine. V niektorých regiónoch do neho pridávajú aj grilovanú papriku. Zaujímavosťou je fakt, že zeleno - červeno - biela kombinácia zeleniny a syra pripomína trikolóru bulharskej vlajky.

HRANOLKY SO SYROM

Bulhari milujú svoj biely syr tak veľmi, že ho dávajú aj tam, kde by ste ho za normálnych okolností nečakali. 

HLAVNÉ JEDLÁ

CHUSHKI BYUREK (ČUŠKI BJUREK)

Grilovaná paprika plnená bielym syrom a bylinkami je výbornou alternatívou hlavného jedla pre vegetariánov. 

SIRENE PO SHOPSKI (SIRENE PO ŠOPSKI)

Sirene Po Shopski je tradičné jedlo, ktorého príprava je veľmi jednoduchá a odmení sa vám dokonalou chuťou. Obsahujúce rôzne druhy zeleniny, najmä rajčín, veľký kus bieleho syru (Sirene) a na vrchu zapečené vajce. Všetko sa spolu pripravuje a servíruje v hlinenej nádobe s pokrievkou. Jedlo zvykne byť jemne pikantné vďaka čili papričke, ktorá sa do neho pridáva.

GYUVECH (GJUVEČ)

Kvôli rozmanitým surovinám nechutí toto jedlo snáď nikdy rovnako. Záleží iba na kuchárovi, či do neho pridá viac baklažánov, rajčín, hrášku, mrkvy, zemiakov alebo cibule. Dokonca neexistujú striktné pravidlá ani o tom, ktoré mäso použiť. Viete si preto vybrať napríklad z jahňacej, hovädzej alebo aj vegetariánskej verzie. Jeho názov pochádza z tureckého slova, ktoré označuje hlinenú nádobu, v ktorej sa toto jedlo pripravuje.

ZELENCHUKOV SACH (ZELENČUKOV SAČ)

Na grilovanie zeleniny a mäsa sa v Bulharsko časťo používa veľký hlinený alebo kovový tanier s názvom Sač. Obľúbeným typom jedla je Zelenchukov sač, ktorý obsahuje rôzne druhy grilovanej zeleniny a korenín. Pri servírovaní si dajte pozor na to, že tento tanier zvyčajne veľmi páli.

MOUSSAKA (MUSAKA)

Toto jedlo určite poznáte ako tradičnú grécku špecialitu, no bulharská verzia je jemne odlišná. Pripravuje sa zo zemiakov, mletého mäsa, rajčín a celá zmes sa zaleje rozšľahaným vajíčkom s mliekom a zapečie v rúre. Zvyčajne tu teda nenájdeme baklažány, ktoré sú tak typické pre grécku variantu tohto skvelého jedla. Bulharský muž by si údajne ani nemal zobrať za manželku ženu, ktorá nevie pripraviť výbornú moussaku.

TZATZI (CACI)

Ak cestou po Bulharsku zablúdite aj na pobrežie Čierneho mora, máme pre vás jedno odporučenie. Objednajte si tzatzi. Tieto malé vyprážané šproty chutia výborne pokvapkané citrónom a jemne posolené, Podľa znalcov sa k nim hodí dobre vychladené pivo. Najlepšie si ich užijete na pláži, s nohami v piesku.

GRILOVANÉ JEDLÁ

KEBABCHE (KEBABČE)

Ako snáď všade na Balkáne, aj v Bulharsku je veľmi populárne grilované mäso rôznych chutí a tvarov. Najčastejšie sa stretnete pravdepodobne s Kebabche. Tieto malé fašírky sú vytvarované do tenkého valčeka a ugrilované na drevenom uhlí. Zahraniční turisti jeho tvar často prirovnávajú k hot dogu, chuť je však úplne iná. Na prípravu sa používa zvyčajne mix hovädzieho a bravčového mäsa. Ak v kebabche zacítite popri čiernom korení aj nejakú neznámu chuť, bude to pravdepodobne kumín, ktorý mu dodáva špecifickú arómu.

BAKLAVA

Pri baklave je snáď najlepšie vidieť vplyv Osmanskej ríše na miestnu kuchyňu. Tenké plátky lístkového cesta sú prekladané orechmi a preliate sladkým sirupom z medu alebo cukru. Tento tradičný dezert nájdete v mnohopočetných tureckých kaviarňach, kde si na ňom pochutnávajú zákazníci spolu so šálkou horúceho čierneho čaju. Len tak mimochodom, vedeli ste, že Turci tvoria najväčšiu etnickú menšinu v Bulharsku? Je ich tu viac ako pol milióna.